Kategórie      
Úvod BlogStarostlivosť o šperky

Starostlivosť o šperky

Starostlivosť o šperky

 

 

Určite ste už zažili, že sa Vám šperky po nejakom čas zaniesli – sčerneli. Je to prirodzená vlastnosť kovov (najmä striebra), keď sú vystavené  rôznym poveternostným podmienkam, neprospieva im ani naše PH pokožky, či rôzne spreje na vlasy atď.... No samozrejme šperky nebudeme mať odložené, aby sme ich chránili. Chceme sa predsa páčiť :) a tešiť sa z nich – najmä ak sme si ich aj vlastnoručne vyrobili :), prípadne chceme ,,zachrániť“ nejaký šperk, ktorý je v našej rodine už generácie.

No nemusíte zúfať, mám pre Vás pár užitočných typov ako sa viete o ne postarať aj z pohodlia domova. Nemusíte chodiť do klenotníctva. Ušetríte tým čas aj peniaze.

Poďme sa teda pozrieť na to, ako si môžete ľahko vyčistiť svoje šperky.

 

 

Strieborné šperky


Strieborné šperky sú známe tým, že bežným nosením oxidujú, čo spôsobuje to, že černejú. Môžu za to vonkajšie vplyvy prostredia, pH našej pokožky, počasie, parfumy, krémy a ďalšie látky, ktoré prídu so striebrom do kontaktu.

 

Ak máte strieborný šperk, ktorý nemá vložený kameň či špeciálne zušľachtenie, ako je antická patina, čistiaci roztok na strieborné šperky s praktickým zásobníkom je pre ne ideál. Šperky vložíte do zásobníka a potom ich ponoríte na dno kúpeľa s roztokom. Šperky stačí ponoriť na 10 sekúnd a potom ich umyť pod vlažnou vodou a utrieť mäkkou handričkou. Špeciálny roztok je netoxický a postará sa o odstránenie oxidácie, nečistôt a šperky zanechá lesklé.

Ak sú vaše strieborné šperky ródiované alebo ak chcete očistiť len časť vášho strieborného šperku, namiesto roztoku odporúčame použiť špeciálne suché utierky na strieborné šperky. Utierka má dve vrstvy – biela sa stará o odstránenie nečistôt, zatiaľ čo fialová im následne vráti lesk. Špeciálna utierka, môže postupom času sčernieť, ale je na viac použití. Sčernanie nezníži jej účinnosť, jej vypranie však áno.

 

 

 

 

Zlaté a pozlátené šperky


Zlaté šperky, podobne ako strieborné, bežným nosením strácajú lesk, môžu sa jemne poškriabať alebo sa na nich usádzajú nečistoty. Aj tu existuje na trhu niekoľko rôznych prípravkov, ktoré im vrátia lesk a ľahko odstránia nečistoty z bežného používania.

Čistiaci roztok na šperky z drahých kovov má rovnaký princíp ako vyššie zmienený roztok na strieborné šperky –  šperk položíte do zásobníka a ponoríte na dno roztoku na 30 sekúnd, potom ho umyjete pod vlažnou vodou a osušíte mäkkou handričkou. Špeciálne polyméry v roztoku sa okrem iného postarajú aj o malé vlásočnicové škrabance na šperku, ktoré vyplnia. Váš šperk tak zostane čistý a lesklý a tento roztok môžete použiť aj na šperky, ktoré v sebe majú vložené drahokamy, ako sú diamanty, zafíry a ďalšie drahé kamene, ktoré majú pevné lôžko a nie sú vlepené lepidlom.

Ďalšou alternatívou sú špeciálne utierky na zlaté šperky, ktoré sú ideálne aj na pozlátené šperky, ku ktorým sa správame rovnako ako k zlatým šperkom do tej doby, kým sa pozlátenie neošúpe. Utierka funguje na rovnakom dvojfázovom princípe – biela čistí a fialová leští. Ľahko s ňou vrátite lesk starým prsteňom alebo zlatým hodinkám.

 

 

   

 

 

Šperky z iných drahých kovov


Ak máte šperk z iného drahého kovu, ako je napríklad platina, aj tu odporúčame použiť čistiaci roztok na šperky z drahých kovov. Postup je presne ten istý ako v predchádzajúcej časti.

 

 

Náhrdelníky s minerálmi alebo perlami


Náhrdelníky, prstene, náušnice alebo náramky s minerálmi a perlami sú zvláštnou kategóriou, ktorej sa hovorí delikátne šperky. Tieto prírodné materiály sú omnoho krehkejšie než kovy a je potrebné s nimi zaobchádzať opatrne.

Čistiaci roztok na šperky s perlami a polodrahokamami funguje na báze zásobníka a roztoku, ktorý však má šetrnejšie zloženie. Nemusíte sa tak báť toho, že vám roztok zničí perleť na perlách alebo popraská minerál. Tento roztok je totiž špeciálne navrhnutý priamo na jemné šperky, ktoré hĺbkovo vyčistí, a zároveň sa postará o to, aby tieto krehké prírodné materiály, od skutočne delikátneho opálu a koralu po ametyst a ónyx, zostali nepoškodené. Po 30-sekundovom kúpeli šperk umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou.

 

 

 


Prstene s diamantmi


Prstene s diamantmi sú nielen krásne, ale tiež veľmi cenné. Často sa tak stáva, že ich radšej nenosíme, pretože sa bojíme toho, že tým prispejeme k strate ich ceny, čo je však škoda. Namiesto toho stačí dbať na niekoľko základných rád, ako je napríklad zloženie prsteňa pred kúpeľom, sprchou a priebežne sa o nich starať.

Čistiace pero na diamanty a drahokamy je nielen praktické, keďže sa vám hodí do kabelky na cesty, ale ľahko s ním vyčistíte nielen diamant, ale aj celý prsteň. Pero funguje na báze modrého roztoku a štetca s mikrovláknami, ktorý sa dostane aj do úzkych záhybov na prsteni, ako sú škáry v lôžku. Štetec stačí najskôr ponoriť do vody a potom otočiť uzáverom na spodnej strane, až kým sa na ňom neobjaví modrý roztok. Tým potom otierajte šperk a diamant či iný drahokam, kým sa nevytvorí ľahká pena. Nezabudnite ani na spodnú časť prsteňa pod lôžkom a na vnútro, ktoré sa najviac dotýka kože, je tak najviac vystavené oxidácii. Šperk potom umyte pod vlažnou vodou a osušte mäkkou handričkou.


 

   

 

 

Prívesok so SWAROVSKI

 

Ak máte obľúbený prívesok so SWAROVSKI kryštálom a aj jemu by ste radi navrátili lesk, aj tu môžete využiť jednorazové čistiace utierky (prípadne utierky na striebro či zlato, podľa materiálu lôžka). Keďže sú SWAROVSKI kamene do lôžok často vlepené, nie je vhodné používať špeciálne roztoky, ktoré by mohli kameň od lôžka oddeliť. Môžete však použiť čistiaci roztok na šperky s perlami a drahokamami, ktorý je bez amoniaku – šperk nevkladajte do zásobníka, ale namiesto toho použite priloženú kefku namočenú v roztoku a opatrne očistite šperk tak, aby ste neoddelili kameň od lôžka. Ak chcete vyčistiť len kryštál SWAROVSKI, aj tu môžete pomocou štetca aplikovať roztok.

 

 

Na záver si povedzme ešte pár slov o ultrazvukovom čistení, ktoré sa  využíva najmä v klenotníctvach. V dnešnej dobe sa dajú zohnať aj malé a pomerné lacné verzie čističiek, ktoré vám budú jednoducho stačiť aj na domáce použitie. Vždy si však pred prvým použitím poriadne prečítajte návod, aby ste s čističkou zachádzali správne. Ako vlastne taká čistička funguje? Prístroj vysiela do roztoku nízkofrekvenčné vlnové dĺžky, a tak zo šperku odstraňuje špinu a usadeniny. Tento spôsob čistenia je veľmi účinný pri zbavovaní sa nečistôt na zle prístupných miestach, ako napríklad pod diamantmi. Ultrazvukové čističky však bohužiaľ môžu veľké množstvo drahých kameňov zničiť – predovšetkým ide o rôzne upravované drahokamy a porézne materiály (koral, perly atď.) a farebné prírodné kamene. Pokiaľ si nie ste istí, radšej sa čističke vyhnite.

 

 

Pár typov na záver:


  • Šperky odporúčame nenosiť na noc a hlavne, aby sa nedostali do kontaktu so sprejmi, parfumami, lakmi na vlasy.
  • Šperky si skladajte pred športom, kedy sa pokožka potí a tým mení pH na šperku.
  • Šperky tiež nepatria do bazéna s chlórovanou vodou a ani do sprchy, kde môžu byť v kontakte s mydlom či šampónom a nemusia byť správne osušené.
  • Šperky skladujte ideálne na tmavom mieste v šperkovnici, vhodná je aj plato, ktoré Vám nezaberie veľa  miesta, je veľmi spratné.

 

 

Verím, že som Vám poradila pár užitočných informácií ako sa správne starať o šperky a hlavne nezabúdať na to, že sa musíme o ne starať pravidelne ak chceme, aby nám čo najdlhšie slúžili ako nové :)

Newsletter
Chcete od nás dostávať zaujímavé tipy do vašej e-mailovej schránky?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).
Copyright 2015 - 2024 © kralovstvokoralok.sk